Winners

The designs became clear that be placed in the third ‘International Military Land Vehicles Design Contest’ FNSS MILDESIGN 2019 organized by FNSS Defense Systems Inc. (FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.) in concept of ‘Conceptual design of a hybrid, manned and remotely-controlled (in case of need) Military Land Vehicle with ballistic protection and modularity which enables the vehicle to change its mission capabilities when required’.

The awards of project owners were presented at a ceremony held at IDEF'19, one of the most prestigious Defense Industry Fairs in the world, held in our country, where representatives of the leading institutions and organizations of the sector were be together.

We thank all participants who have the greatest share in the organization of this competition, and we wish them success in their studies and working lives.

 

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından ikincisi düzenlenen ve konsept konusu "insanlı ve uzaktan komutalı, balistik korumaya sahip, modüler yapıda, askeri kara aracı kavramsal tasarımı" olan FNSS MILDESIGN2011 "Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması’nda” dereceye giren tasarımlar belli oldu.

105’i profesyonel, 47’si öğrenci kategorisinde olmak üzere 152 projenin yer aldığı yarışmada 14 farklı proje ödüle layık görüldü.

Dereceye giren proje sahiplerinin ödülleri, ülkemizde gerçekleştirilen ve Dünya’nın en prestijli Savunma Sanayi fuarlarından biri olan IDEF’11'te, sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin bir arada olacağı bir törenle takdim edilecek.

Bu yarışmanın hayata geçmesinde en büyük pay sahibi olan tüm katılımcılara teşekkür eder, öğrencilik ve çalışma hayatlarında başarılar dileriz.