MILDESIGN Hakkında

Türkiye’nin zırhlı muharebe araçları üreticisi FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından düzenlenen “FNSS MILDESIGN Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması” ilk kez 2011 yılında gerçekleştirilmiştir.

Amacı Türkiye’de özgün ürün geliştirme çalışmalarını destekleyerek, savunma sektöründe tasarımcı gelişimine destek olacak bir platform yaratmak olan FNSS MILDESIGN, genç tasarımcıları profesyonel çevreler ile buluşturarak sektör ihtiyacına yönelik profesyonel tasarımcı potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor. 

‘Profesyonel Kategori’ ve ‘Öğrenci Kategorisi’ olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışma; kapsamı, kriterleri, ödülleri ve seçici kurulu ile ülkemizde ve dünyada saygın tasarım yarışmaları  arasında yer almaktadır. İlki 2011’de gerçekleştirilen FNSS MILDESIGN 2011’e 45’i profesyonel ve 20’si öğrenci kategorisinde, toplam 65 proje katılmıştı. 2015’te düzenlenen ikinci yarışmaya ise 105’i profesyonel, 47’si öğrenci kategorisinde olmak üzere 152 proje katılmıştı. Önceki iki yarışmada dereceye girenler arasından, mühendis ve tasarımcılar bugün FNSS ArGe Merkezinde çalışıyor ve geleceğin ürünlerini şekillendiriyor.

FNSS, tasarım konusunda farklı disiplinlerden gelen ve kendi alanında uzman üyelerden oluşan seçici kurulu, danışma kurulu ve organizasyon komitesiyle başarılı bir organizasyona daha imza atma gayesiyle, tüm yarışmacılara MILDESIGN 2019 Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması'nda başarılar diler.