Sorular ve Cevaplar

Soru: Siteye kayıt yaptırmak için üye olmak yeterli midir?

Siteye kayıt yaptırdığınızda kullanıcı hesabınızı oluşturmuş olursunuz. İletişim bilgileriniz, yarışma süreci boyunca önemli gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla temin edilmektedir.

Soru: Grup katılımlarında, tüm üyelerin tek tek kayıt yaptırması mı gerekmektedir?

Grup katılımında şu an için üyelerden birinin www.fnssmildesign.com üzerinden kayıt yaptırması (hesap oluşturması) yeterli olacaktır. Başta grup lideri olmak üzere tüm grup üyelerini ve onlara ait bilgileri yazmak suretiyle başvurunuzu tamamlama imkânı bulacaksınız.

Soru: Yarışmaya katılmak istiyoruz ancak 3d dosya hazırlayacak alt yapımız yok. Kağıt üzerine teknik çizim yaparak yarışmaya katılabilir miyiz? Bu çizimleri jpeg dosya haline getirebilir, ilgili yere yükleyebiliriz.

Yarışma şartnamesinde belirtildiği üzere; “Proje model dosyası ürünün yalın (solid model) olarak tamamlanmış halini (dış kabuk) içermelidir. Tasarım formatı sadece STL formatında kabul edilmektedir.”

Bu doğrultuda tasarımınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Kazanan tasarımların modelleri 3D yazıcılarda üretileceğinden el çizimleri istenilen dijital formatları desteklemeyecektir.

Soru: Yarışmaya en fazla kaç proje ile katılabilirim?

Yarışmaya en fazla 3 proje ile katılabilirsiniz. Ancak her proje için ayrı bir katılım formu doldurmanız gerekecektir.

Soru: Neden projemin 3 boyutlu kaynak dosyalarını istiyorsunuz?

Yarışma sonucunda ödül kazanan veya sergilemeye layık bulunan projelerin ölçekli modelleri yapılabilir. Bununla ilgili çalışmanın daha hızlı ve sağlıklı olabilmesi için model dosyası talep etmekteyiz. Bu modelin sizin tasarımınıza ait her detayı, özelliği barındırması gerekmemektedir. Kendiniz sadece görsel bir model için gerekli dış görünüşe ait yüzeyleri kullanarak sadeleştirilmiş bir 3 boyutlu dosya hazırlayabilirsiniz.

Soru: Kule ve silah sistemi tasarımı yapacak mıyız?

Projenin sadece şartnamede belirtilen gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Yani herhangi bir silah sistemi adaptasyonu zorunlu değildir. Ama oluşturduğunuz tasarım senaryosu dâhilinde gerekiyorsa mevcut veya farklı bir sistem kullanabilirsiniz.

Soru: Yarışmaya katılabilmek için makine mühendisliği veya endüstriyel tasarım mezunu olmak şartı aranıyor mu?

FNSS MILDESIGN 2019 yarışması 18 yaşını doldurmuş profesyonellere ve her bölümden üniversite öğrencilerine açık bir yarışmadır.

Soru: Lisans düzeyinde üniversite öğrencisiyim. Profesyonel kategoride katılabilir miyim?

Katılabilirsiniz.

Soru: Aracın koruma gereksinimi, ağırlık düzeyi vs. gibi teknik gereksinimleri yok mu?

Aracın kullanım senaryosu da projenin önemli bir bölümü olduğu için katılımcıları bu konuda kısıtlamak veya yönlendirmek istemiyoruz.

Soru: Aracı insanlı veya insansız olarak mı tasarlayacağız? Bir seçim mi yapacağız?

Tasarlanacak aracın hem insanlı kullanıma hem de ihtiyaç halinde uzaktan komutalı kullanıma uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Aracın kullanım senaryosunu ve tasarımını oluşturacak önemli dinamiklerinden biri de bu özelliğidir.

Soru: Aracın tüm teknik-mekanik detaylarına girmemiz gerekiyor mu? Yani motor, şanzıman, aktarma organları, süspansiyon vb. de projeye dahil mi?

Projenin değerlendirme kriterlerinde yer alan detaylandırma düzeyi konularından biri de mekanik çözümlerdir. Ama tek konu bu değildir. Projelerinizde özetle kavramsal olarak bütünlükçü ve tutarlı çözüm önerileri beklenmektedir.

Soru: Tekerlekli veya paletli seçimi yapacak mıyız?

Bu konuda bir kısıtlama veya yönlendirmemiz yoktur.

Soru: Projeleri 3D çizim programlarında mı yapmamız gerekiyor? Al çizimi veya 2 boyutlu bilgisayar çizimi ile katılabilir miyiz?

Proje teslimatı sırasında sizden ölçekli model yapmak için 3 boyutlu model talep etmekteyiz. Bu nedenle projenizi 3 boyutlu tasarım programlarında modellemeniz gerekmektedir.

Soru: Dijital posterlerimiz ne ebatta olmalı, ne ebatta görüntülenecek acaba?

Proje sunum paftaları 300dpi ve yatay A3 formatında olmalıdır. Değerlendirme aşamasında bizim tarafımızdan A3 veya A2 boyutunda basılacaktır. Bu nedenle paftadaki İngilizce metinlerin ve görsellerin A3 boyutunda bir paftada mutlaka okunabilir ve anlaşılabilir boyutta olması gerekmektedir.

Soru: Açıklamalardan araçlarla igili verilen ölçü kısıtlamalarını ana yapıya ait olduğunu, haricen araç üzerinde bulunan ekipman ve tahrip edici güce ilişkin bir bilgi vermediği sonucunu çıkartıyorum. Bu durumda araç yüksekliğinin max değeri olan 3000mm in aracın yerden yüksekliği olup üzerinde bulunan tahrip edici ekipman ile bu değerin artabileceği sonucu çıkmakta. Bu konuya açıklık getirmenizi rica ederim.

Araç yüksekliği; tekerlek/paletlerin (veya bir alternatif yürüyüş sisteminin) yere değdiği noktadan, üstünde yer alan ilave zırh, kapak, kupola, bağlı sensör veya benzeri ekipmanların dahil edilerek (kule/silah istasyonu hariç) ölçüldüğü yüksekliktir.

Soru: Merhaba. İstersek hem öğrenci hem profesyonel kategorisinde katılabiliyoruz anladığım kadarıyla, peki aynı proje ile iki kategoride de katılabilir miyim?

Maalesef aynı projeyle her iki kategoride değerlendirmeye giremezsiniz. Aynı projeyle her iki kategoride katılımları tespit ettiğimiz durumlarda katılımcılardan tek kategoride katılmalarını talep edeceğimizi bilginize sunarız.

Soru: Öğrencilerim ile FNSS MILDESIGN 2019 yarışmasına katılacağız. Ben hocaları olarak ekibe liderlik yapıyorum. Ekip, ben dahil 4 kişiden oluşmaktadır. Ancak ekip başvurusunda bulunduğumuzda öğrenci mi, profesyonel kategorisine girip girmediğimizi aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Ekipte sadece bir akademisyen olması kaydıyla danışman hoca statüsünde ekipte yer alabilirsiniz.